Perşembe, 02 Ekim 2014 09:31

Yeşil Enerji Yeşil Bursa

Written by 
Rate this item
(0 votes)

Yeşil Enerji Yeşil Bursa
- Batı Atıksu Arıtma Tesisi’nde güneş enerjisinden elektrik üretimi başladı.
- Bursa Büyükşehir Belediyesi kaynakların verimli kullanılması amacıyla Batı Atıksu Arıtma Tesisi’nde güneş enerjisinden elektrik üretimine başladı.
- Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, “Batı Atıksu Arıtma Tesisi’nde atıl vaziyetteki 4 bin metrekare alana yaklaşık 600 kolektör monte edildi ve güneş kolektörü sistemi oluşturuldu. Tesiste aylık 23 bin kwh elektrik üretimi gerçekleşiyor” dedi.

 

BURSA – ‘Sağlıklı kent Bursa’ için çevreye ağırlık veren Büyükşehir Belediyesi, kaynakların verimli kullanılması amacıyla Batı (Özlüce) Atıksu Arıtma Tesisi’nde de güneş enerjisinden elektrik üretmeye başladı.

Bursa’da çevreye ve çevre yatırımlarına büyük önem veren Büyükşehir Belediyesi’nin Batı (Özlüce) Atıksu Arıtma Tesisi’nde de güneş enerjisinden elektrik üretimi başladı. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa’yı geleceğe taşıyacak projeleri bir bir hayata geçirirken enerji verimliliğine de dikkat ettiklerini kaydederek, Batı Atıksu Arıtma Tesisi’nde kurulan enerji üretim alanında incelemelerde bulundu.
‘Yeşil Enerji Yeşil Bursa’ hedefiyle sürdürülen çalışmalar hakkında bilgi veren Başkan Altepe, “Bursa Büyükşehir Belediyesi olarak her alanda çalışıyoruz. Özellikle çağımızın stratejik konusu olan yenilenebilir enerji hakkında da Büyükşehir Belediyesi ve BUSKİ olarak çalışmalarımıza devam ediyoruz. Ücretsiz ve yenilenebilir enerji olarak güneş enerjisinden daha fazla istifade etmek amacıyla uygun olan atıl alanlara güneş kolektörleri yerleştirerek güneş enerjisinden elektrik üretimini başlattık” diye konuştu.

4 bin metrekare alanda elektrik üretimi
Güneş enerjisinden elektrik üretimi denemelerinin titizlikle devam ettiğini kaydeden Başkan Altepe, “Batı atıksu arıtma tesisimizde, atıl vaziyetteki 4 bin metrekare alanda yaklaşık 600 kolektör monte edildi ve bu güneş kolektörü sistemi oluşturuldu. Buradan aylık 23 bin kwh elektrik üretimi gerçekleşmiş oluyor” dedi.
Başkan Altepe, örnek sistemin verimlerinin de devamlı olarak ölçüldüğünü vurgulayarak, “Tesisimiz kendini yaklaşık 6,5 yıl içinde amorti etmiş olacak ve 6,5 yıl sonra da bedelini kazandığı enerjiyle ödemiş olacak. Yenilenebilir enerji ve bu konudaki gelişmeleri takip ediyor, yatırımlarımızı yapıyoruz” şeklinde konuştu.
Altepe, Büyükşehir Belediyesi’nin tüm tesislerdeki atıl alanları değerlendirdiğini ve bir tesisi de batı atıksu arıtma tesisinde hizmete sunduklarını belirtti.

Read 2481 times

HABER TARIM - Türkiye'nin Tarım Portalı

Website : www.habertarim.com
  

 

Powered by CoalaWeb

HaberTarım'ı Takip Edin

Subscribe to our newsletter

Featured photos and videos

Have no items! Please recheck module config!